Koji poduzetnici mogu ostvariti pravo na nadoknadu svih ili dijela plaćenih fiksnih troškova?
Poduzetnici kojima je Odlukom Stožera civilne zaštite Republike Hrvatske od 27. studenoga 2020. godine obustavljen rad.
- obustavljen rad ugostiteljskih objekata i pružanja ugostiteljskih usluga na poljoprivrednim gospodarstvima, osim za ugostiteljske objekte iz skupine „Hoteli“, „Kampovi“ i vrste Učenički ili Studentski dom ili Akademis iz skupine „Ostali ugostiteljski objekti za smještaj“, a koji smiju usluživati samo goste koji u njima koriste uslugu smještaja odnosno učenike ili studente
- obustavljen rad casina, automat klubova i uplatnih mjesta za klađenje
- obustavljen rad teretana, fitnes centara te sportskih i rekreacijskih centara
- obustavljeno održavanje dječjih i drugih radionica te organiziranje plesnih škola
- obustavljen rad školama stranih jezika osim obavljanja djelatnosti on-line ili na drugi način za održavanje kontakata na daljinu.
Iznimno, pravo na nadoknadu svih ili dijela plaćenih fiksnih troškova primjenjuje se na poduzetnike kojima je obustavljen rad ugostiteljskih objekata i u slučaju kada u skladu s Odlukom obavljaju dozvoljeni rad pripreme i dostave hrane i pića.
Pravo na nadoknadu plaćenih fiksnih troškova ne mogu ostvariti poduzetnici za poslovni prostor u kojem nisu obavljali djelatnost u studenom 2020. godine.
Koji su uvjeti za ostvarivanje prava na nadoknadu svih ili dijela plaćenih fiksnih troškova?
Kako bi poduzetnici kojima je obustevljen rad imali pravo na nadoknadnu fiksnih troškova moraju imati pad prihoda/primitaka u prosincu 2020. u odnosu na prosinac 2019. najmanje 60%. Iznimno poduzetnici koji su započeli s radom tijekom 2020. godine te kojima je pad prihoda/primitaka u prosincu 2020. u odnosu na studeni 2020. bio najmanje 60%.
Visina nadoknade fiksnih troškova:
- Pad prihoda/primitaka od 60% do 90% -> nadoknada plaćenih fiksnih troškova poslovanja razmjerno padu prihoda/primitaka
- Pad prihoda/primitaka iznad 90% -> nadoknada plaćenih fiksnih troškova poslovanja u cijelosti
Koji su to fiksni troškovi koji se mogu nadoknaditi?
Svakom poduzetniku je važno znati koji se to fiksni troškovi mogu nadoknaditi:
- mjesečni trošak najma, zakupa odnosno koncesijske naknade poslovnog prostora u kojem se obavlja djelatnost,
- trošak obvezne pričuve,
- mjesečni trošak električne energije, vode uz pripadajuće naknade, plin, troškovi vezani uz korištenje toplinarske mreže i odvoz komunalnog otpada,
- trošak komunalne naknade,
- mjesečni trošak direktne spomeničke rente,
- mjesečna pristojba HRT-a, mjesečna naknada za javno korištenje glazbe, mjesečna pretplata na dnevne, tjedne i mjesečne tiskovine,
- mjesečni trošak interneta i fiksne telefonske linije,
- mjesečni trošak usluge knjigovodstvenog servisa i
- 1/12 iznosa godišnje naknade za priređivanje igara na sreću u casinima, na automatima i igre klađenja, izuzev godišnje naknade za internet klađenja i internet casina.
Poduzetnicima u sustavu poreza na dodanu vrijednost priznaju se troškovi bez poreza na dodanu vrijednost. Za ostvarivanje prava potrebno je podnijeti Zahtjev za nadoknadu fisknih troškova Ministarstvu financija, u nadležnoj ispostavi Porezne uprave ili putem sustava ePorezna, iznimno poduzetnici koji nisu korisnici ePorezne podnose Zahtjev korištenjem servisa Porezne uprave „Pišite nam“. Zahtjev se mora podnijeti najkasnije do 15.2.2021. godine.
Hrvatski zavod za zapošljavanje (HZZ) će izvršiti isplatu odobrenih plaćenih fiksnih troškova, a nakon dostave obavijesti elektroničkim putem o statusu Zahtjeva i visini odobrenih plaćenih fiksnih troškova od strane Ministarstva financija, Porezne uprave.
Izvor: womeninadria.com